خدمات نماشویی و معیارهای انتخاب روش شستشوی نما – قسمت اول

یقینا برای شستشوی نمای ساختمان نمی توان روش ثابتی در نظر گرفت . میزان قدمت شهر و ساختمان هایش ، تنوع معماری نمای هر ساختمان و مصالح بکار رفته در نما ، همچنین موقعیت قرارگیری ساختمان ، اینکه مثلا در مرکز یا حاشیه شهر قرار گرفته و در معرض چه میزان و کیفتی از آلاینده ها قرار دارند ، ویژگی های منحصر به فردی را برای نمای ساختمان و روش نگهداری و شستشوی نما به همراه خواهد داشت . بطوری که برای نماشویی هر ساختمان  سازو کار مشخصی در پیش میگیریم. در این مقاله معیار های اصلی در انتخاب روش نماشویی  را مرور میکنیم.

نمای ساختمان از مصالح متنوعی تشکیل شده است و روش های اجرای نما نیز چندان مشابه نیست . چنانچه شاهد هستیم کیفیت تولیدات مصالح نما از سنگ نما و آجر نما گرفته تا کامپوزیت و ترمووود و حتی رنگ های نما ، با توجه به مواد اولیه و پروسه تولید ، ویژگی های کیفی مختلفی دارد . برای مثال آجرنماهای تولیدی برخی شرکت ها ، در شرایط خاصی دچار شوره زدگی میشود یا  کامپوزیت های تولیدی فلان شرکت به سرعت درمعرض خوردگی سطحی قرار میگیرند. به همین دلایل اساسی ، ارائه برنامه نماشویی اگر چه نیاز به موشکافی های کارشناسی دارد ، اما تا حدود زیادی متکی بر تجربه است. به بیانی دیگر اگرچه برای نماشویی  دستورالعمل ها و تکنیک های مشخصی وجود دارد ، لیکن برای دستیابی به نتیجه حد اکثری ، بکار گیری دانش مواد و مصالح ، و تجربه ی شستشوی نماهای مختلف و متعدد شرط لازم خواهد بود . در گام بعدی دستور پذیری و هوشیاری اپراتور های نماشویی  شرط حیاتی در موفقیت کار به حساب می آید . نحوه ترکیب و توالی روش های نماشویی و انتقال آن به اپراتورهای نماشویی ، نظارت و ثبت بازخوردهای کار ، تنها با داشتن مدیران با تجربه ممکن میشود .

صرفنظر از روشهای نماشویی مبتنی بر سایش مانند سند بلاست کردن(استفاده از شلیک سیلیسس با جریان پرفشار سیال یا بصورت خشک ) چهار روش رایج برای شستشوی نما بر پایه آب وجود دارد.

 چهار روش شستشوی نما(نماشویی) بر پایه آب به شرح ذیل هستند:

نماشویی با ابر و تی

–       نماشویی با خیس دادن سطح نما ( Soaking)

–       نماشویی با جت آب (pressure Water)

–       نماشویی با آب خالص یا آب یونیزه شده (Purified Water)

–       نماشویی با فشار بخار داغ (Super heat Steam)

 

نماشویی با خیساندن سطح نما ( Soaking)

با استفاده از روشهای نماشویی بر پایه آب مطمئن خواهیم بود که چیزی آسیب نمیبیند. شستشو ی نما با آب محتاطانه و ایمن خواهد بود و برای شروع آزمون نماشویی کاملا مناسب است ، بخصوص موقعی که با رده خاصی  از کثیفی نما مواجه می شویم. معمولی ترین روش نماشویی با آب ، شست و شو با  آب کم فشار است. در این سیستم از پاشش آب با فشار کم تا متوسط بر روی سطح نما استفاده می کنیم.( ۱۰ بار تا ۳۰ بار). در اول آب کم فشار را می آزماییم . و در حین کار در مواقع لازم فشار آب را زیاد میکنیم. برای تمیزکردن ظرایف نما و قسمت های پر کار مثل سایه بانها و یا سنگ ها و سیمانکاری هایی که بخشی از فرم نما به حساب می آیند بهتر است از فرچه های  نسبتا” زبر استفاده کنیم. چنانچه لازم باشد و تحت نظر حرفه ای ها ، اضافه کردن شوینده های غیر یونی به آب ، میتواند در سهولت کار و دستیابی به نتیجه نهایی مفید واقع شود . زدودن لکه های چربی از سطح نما با برخی حلال ها به مراتب ساده تر و موثر تر است. در اینگونه موارد از شوینده های معمولی و صابون نباید استفاده کرد ، چراکه این رده از مواد، از خود رسوب بجا می گذارند.

خیس نگه داشتن سطح نما بمدت چند روز در مناطق خشکی مثل ایران کاری دشوار خواهد بود، اما در صورت انتخاب زمان درست و برنامه ریزی های عملیاتی، اینکار کمک میکند تا دوده و توده های کثیفی ، سست شده و امکان زدودن آنها از روی نما فراهم شود. این روش در قسمت هایی از نمای ساختمان که در معرض باران نیستند بسیار مفید خواهد بود. خیساندن نما با آب ، نهایتا با نما و آبکشی توسط با جت کم فشار آب خاتمه پیدا میکند. و اغلب تا چندین هفته به درازا خواهد کشید. بطور کلی، با توجه ملایم بودن، میزان اثربخشی ، و بدون ریسک بودن این روش ، نماشویی با این متد مناسب پاکسازی نماهای سنگ کاری قدیمی و تاریخی است.

نماشویی با جت آب –  Pressure Water facade cleaning

نماشویی ساختمان و برج های بلند با جت آب در ایران جایگاه ویژه ای یافته است . استفاده از سنگ نما در انواع و طرح ها مختلف ترکیبی ، و یا سطوح سیمانکاری شده و یا رنگ شده ی نما عمدتا بعد از چند سال که در معرض کثیفی هوای تهران قرار میگیرند به شدت کثیف و تیره میشوند ، بطوریکه اغلب تصویری زشتی از خود نمایان می سازند .

نماشویی با جت آب
نماشویی با جت آب

نوع کثیفی بر روی اینگونه مصالح نما بدلیل چسبیدن و حتی نفوذ آلاینده ها به لایه های سطحی بافت و جان مواد سازنده نما ، کار نماشویی را تا حدی سخت تر می کند. لیکن در ۹۰% مواقع، پروژه های نماشویی با جت آب نظر کارفرمایان را بیش از آنچه که انتظار دارند تامین می کند. توفیق در عملیات نماشویی با واتر جت برروی سنگ و سیمان و آجر به همان اندازه موفقیت آمیز است که شستشوی نمای کامپوزیتی با این روش بیهوده است. در اغلب پروژه های نماشویی با واتر جت تغییرات چندان مشهودی برروی سطح کامپوزیت مشاهده نمی شود و این بخودی خود احساس بدی برای مشتریان به همراه دارد. پس بیاد داشته باشید که در صورت مواجه با نمای ترکیبی که بخشی ازآن شامل کامپوزیت – اچ پی ال یا ترمو وود است ، روش کار تغییر یافته و فراخور پروژه از روش های ترکیبی استفاده میشود . اما در خصوص کار با جت آب ، بطور قطع نتیجه امر معطوف به میزان مهارت و تجربه کارکنان پروژه خواهد بود. عواملی از قبیل میزان فشار مورد نیاز و انتخاب درست اندازه و شکل نازل جت همچنین رعایت فاصله ، زاویه و سرعت مناسب برای جاروب کردن سطح نما در نتیجه کار تعیین کننده خواهد بود.

  • روش های سایشی ، اگر چه به منظور پاک کردن نما و زدودن آلودگی ها بکار میرود ، اما در خلال اینکار ، بخشی از لایه سطحی نما که اغلب بمنظور حفاظت در برابر آسیب رسان های طبیعی است نیز از بین می رود. به این ترتیب و با کنار گذاشتن روش سایا، روشهای مبتنی بر شستشو با آب و یا مواد شیمیایی بعنوان روشهای موثر و ایمن قابل استفاده هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *