اصول نماشویی و شاخص های انتخاب روش شستشوی نما – قسمت دوم

استفاده از آب یونیزه (ِDeionize) برای نماشویی ساختمانهای با نمای کامپوزیت و شیشه

نماشویی ساختمان های با نمای شیشه و کامپوزیت یا دیگر مصالح نما با سطوح صیقلی مانند سنگ گرانیت با استفاده از آب خالص موثر تر خواهد بود . این روش برای شستشوی سطوحی که کثیفی آنها سطحی  و به نوعی دارای غبار گرفتگی است مناسب شمرده می شود. سرعت نماشویی در مقایسه با دیگر روش ها سریعتر بوده و از نظر ماندگاربودن  تمیزی بر روی نما ، نتایج بهتری مشاهده شده است . کاربرد نماشویی با آب خالص بصورت دوره ای (مثلا دوره های یک ماهه) در کشور های پیشرفته اقبال بیشتری یافته ، چرا که طبق دستورالعمل های سازمان های نظارت شهری ( مشابه سازمان زیباسازی خودمان)  تمیز بودن نمای ساختمان های تجاری بخشی از مقررات بوده و دستیابی به این حد از تکرار نماشویی با برس پاشش آب خالص توجیه پیدا خواهد کرد . ارتفاع دسترسی با تیرک تلسکوپی این دستگاه تا حدود ۲۰ متر و برای سطوح بدون شکستگی کابرد خوبی دارد . اما با توجه به تنوع طراحی نمای ساختمان های ایران ، بخصوص نماهایی که در آن از کامپوزیت های با شکستگی های زیاد در سطح نما و سطح افقی مواجه هستیم ، مزیت های این سیستم  کم رنگ می شود . در چنین مواردی میزان مواد مصرفی و هزینه ی بهره برداری از دستگاه  در مقابل میزان کارآیی آن توجیح  چندانی ندارد .

نماشویی با آب یونیزه
دستگاه نماشویی با آب خالص

عملیات یونیزه کردن آب بر اساس اسمز معکوس (Reverse Osmosis) و رزین های جاذب مواد معدنی انجام می شود. به این ترتیب تولید آب یونیزه با میزان خلوص بالا ممکن می‌شود و آب یونیزه (عاری از مواد معدنی ) آماده جذب کثیفی ناشی از آلاینده ها که در مسیر آن قرار می‌گیرند، خواهد بود . برس های مخصوص با سختی های متنوع  کندن ذرات از روی سطح را سهولت می بخشد . اين فرآیند به دلیل ماهیت آب در تمایل آن به برگشت به وضعیت طبیعي، یعنی داشتن املاح و مواد معدنی اتفاق مي‌افتد .

این روش از نماشویی در مقايسه با روش‌هاي مبتنی بر مواد شوینده که مواد شوینده تا حدودی برروی سطح باقی می ماند و با ایجاد الکتریسیته ساکن موجب جذب سریع غبار و کثیفی می‌شوند برتری قابل ملاحظه ای دارد و برای مدت خیلی طولانی‌تري از کثیفی دوباره جلوگیری می‌کند . به بیانی دیگر سطوح شسته شده با آب یونیزه سطح شیشه ای و ی کامپوزیتی نما را غبار گریز خواهد کرد.

افزون براین ها ، نماشویی با دستگاه آب یونیزه مجهز به دیرک تلسکوپی سطح دسترسی را تا ارتفاع حدود ۱۸ متر (بیش از ۵ طبقه) آسان نموده و با یک اپراتوری ساده و بدور از هر گونه خطر کار در ارتفاع ، بصورت ایمن و از روی زمین انجام میشود . یاد آوری این نکته ضروریست که هر گونه کار در ارتفاع ، از کار برروی داربست تا نصب کلایمر و یا کار صنعتی با طناب مخاطراتی را در پی دارد که نظارت و کنترل دقیق آنها مستلزم صرف هزینه های مترتب با آن خواهد بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *