کاربرد مواد شوینده در نماشویی کامپوزیت , HPL و …

شستشو دهنده های شیمیایی نما عموما برای زدودن کثیفی هایی مانند رنگ، آلاینده های چرب و صنعتی ، و بخصوص شستشوی نمای کامپوزیت موثر و کارا هستند و از این منظر به روش های نماشویی بر پایه آب برتری دارند. مواد پاک کننده ی اسیدی روی آجر بدون لعاب، انواع سنگ نما شامل سنگ های گرانیتی و تراورتن ، بتون، و ازین دست اثر گذارند. مواد قلیایی نیز بر روی  سنگ های آهکی، مرمر، و گرانیت پرداخت شده، و بطور کلی بر نماهای سنگی که اسید بر آنها موثر است ،عمل میکنند. هر دو ماده شیمیایی اسیدی و قلیای ، بر سطح خیس نما پاشیده شده یا با فرچه مالیده میشوند و با گذشت مدت زمانی که به جنس نما و نوع ماده ای که می بایست از نما پاک شود بستگی دارد ، با سطح نما در تماس خواهد بود. بعد از این مرحله با توجه به جنس نما از روشهای مختلفی برای نماشویی نهایی استفاده می شود. این مرحله شامل استفاده از جت آب یا استفاده از آب یونیزه و برس های مخصوص خواهد بود. ضروریست تا پاک کننده های قلیایی، قبل از شستشو با آب ، با اسید خنثی شوند.

 

نماشویی کامپوزیت

                                                                  شستشوی نمای کامپوزیت با شوینده

 

  • عملیات مقدماتی و آزمون شستشو

قبل از آغاز پروژه نماشویی ساختمان ، به ویژه شستشوی نمای کامپوزیتی و مواجه شدن با دشواری های کار در ارتفاع، مهم است که وضعیت کامپوزیت های نما یا سنگ کاری نمای بنا را وارسی و ارزیابی کنیم. به این ترتیب میتوانیم بهترین روش شستشوی نما را برای هر گونه کامپوزیت ، سنگ استفاده شده در نما انتخاب کنیم. در این مرحله ، شناسایی درست سنگ ها اهمیت بسیاری دارد. برای مثال در نگاه اول ممکن است سنگ مرمر شبیه ماسه سنگ به نظر بیاید، یا سنگ به ظاهر طبیعی ممکن است سنگی قالبی یا مصنوعی باشد. بعضی آجرنماها ممکن است حاوی ناخالصی مانند ذرات آهن باشند که ممکن است با شوینده های خاص واکنش نشان بدهند و موجب ایجاد لک بر روی نمای ساختمان بشوند. با این وصف، انتخاب غلط روش نماشویی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به مصالح ساختمانی و مواد بکار رفته در نما وارد کند. بنابراین در صورت عدم اطمینان، لازم است با متخصصین امر در زمینه نوع سنگ نما مشورت کنیم. علاوه بر این عدم آشنایی با عملکرد مواد شوینده میتواند برروی کامپوزیت نما ، المانهای فلزی -قابهای چوبی ، چهاچوب آهنی پنجره ها و درپوش تهویه هوا خوردگی و زنگ زدگی ایجاد کنند. در نتیجه هر قسمت از بنا که تحت نماشویی قرار نمی گیرد اما در معرض صدمه و خطر آسیب است  باید پوشانیده و محفاظت شود. چنانچه ساختمان درحال بازسازی نما است ، پیش از شروع عملیات نماشویی ، اجازه دهید فرآیند بازسازی خاتمه یابد ، چونکه در حین عملیات نماشویی ، جت یا اسپری آب به درز ها و یا فضاهای خالی نفوذ کرده ، به مصالح اصلی نما وارد شده و باعث گسستگی سنگ نما و نهایتا تخریب آنها می شود. در صورتیکه نمای ساختمان در شرایط ایده آلی نباشد، شستشوی نما می تواند باعث باز شدن بند و نقایص دیگر شده و شل شدن مصالح نما از سازه را بدنبال داشته یاشد.  در این صورت به بند کشی دوباره نیازپیدا میکند.

برای پروژه های نماشویی (حتی شستشوی نمای کامپوزیتی) کامپوزیت برنامه زمانی مشخصی را تعریف کنید و ترجیحا زمان این عملیات را در فصول نه چندانم سرد انجام تعیین کنید . نماشویی با واترجت نباید در هوای کمتر از ۷ درجه سانتیگراد باشد، چرا که با نفوذ آب به درزها و حتی نسج بسیاری از سنگ ها و تبدیل شدن آن به یخ ، باعث ترکیدگی و گسیختگی سنگ ، ورقه ورقه شدن و یا خرد شدن آنها می شود. جالب اینکه مواد شوینده ی نما هم در دمای ۱۰ درجه سانتیگراد عملکرد بهتری دارند. خشک شدن نمای سنگ ساختمان ها ممکن است تا بیشتر از یک هفته به درازا بکشد که قطعا با سردی هوا به تاخیر می افتد.

نکته ضروری در شستشوی نمای کامپوزیت با شوینده های شیمیایی ، محتاطانه عمل کردن است . به این معنی که پیش از نماشویی ساختمان بهتر است که روش نماشویی برروی قسمتی از نما که دور از نظر است آزمایش شود. این کار را با محدوده کوچکی شروع کنید. حتی کمتر از یک متر مربع ، و ملایم ترین شوینده ها را امتحان کنید . در صورت لزوم به تدریج از روشهای خشن تر و شوینده های قویتر یا غلیظ تر استفاده کنید. در اغلب موارد، با غلیظ کردن تدریجی مواد شوینده به غلظت و توان پاک کنندگی لازم خواهید رسید . مدت زمانی که لازم است تا شوینده  برروی سطح مورد نظر باقی بماند به میزان سختی و درجه کثیفی ارتباط مستقیم دارد. برای مثال اگر مواد هیدروکلریکی به مدت طولانی بر روی سطح کامپوزیت نما باقی بماند و یا بخوبی آبکشی نشوند، رسوب سفید و کدری از خود باقی می گذارد.

توصیه میشود تا پیمانکاران حرفه نماشویی در تمامی مراحل استفاده از مواد شیمیایی در شستشوی نما ، از دستورالعمل سازندگان مواد شوینده پیروی کنند. در صورت بروز هرگونه مشکل و و یا نیاز به راهنمایی بیشتر با صرف حوصله و قت بیشتر ، با مسئول فنی محصولات تماس گرفته و اطلاعات فنی لازم را کسب کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *