نگاهی کمی دقیقتر به مقوله ی نماشویی

نماشویی اصطلاح کوتاه شده ی  “شستشوی نما” است که در هیچ کجای فرهنگستان فارسی ردی از آن نمی یابید . اما امروزه به دلیل وجود آلاینده‌های موجود در هوا نظیر دود، گرد و غبار و همچنین کدر شدن نمای ساختمان در گذر زمان، عبارت نماشویی در بین مدیران ساختمان و مردم شهرمان مصطلح شده است و ازین عنوان برای خدمات شستشوی دوره ای نمای ساختمان استفاده می شود . آنچنانکه اینگونه از خدمات کار در ارتفاع در شهرهای بزرگ لازم شمرده شده و مورد استقبال شهروندان با انظباط مان قرار گرفته است.

علاوه بر این بسیاری از ساختمان‌های تجاری نوساز که اغلب آنها از انواع کامپوزیت در نمای ساختمان های خود استفاده کرده اند ، پس از پایان پروژه عمرانی، نمایی زشت به خود می‌گیرند که دلیل آن باقی ماندن سیمان و دیگر مصالح مثل چسب و غیره در هنگام عملیات ساختمانی است. در اینگونه مواقع شستشوی کامپوزیت نما تا حد بسیار زیادی زیبایی و جذابیت از دست رفته را به ساختمان بازمی‌گرداند

علاوه بر این یکی از مهم‌ترین مزیت های شستشوی کامپوزیت نما امکان بازبینی قسمت های آسیب دیده ی نما و بازسازی آن است . ترمیم و مقاوم سازی سنگ نما و بازآفرینی آن با رزین  ، رنگ آمیزی نما ، ترمیم آجرها ی نما و رزین کردن آن ، حتی نوسازی ترمووود با رنگ یا رزین …همگی از دستاورد های رسیدگی به نمای ساختمان است که از نما یا رزین، ساختمان می‌باشد که در طول سال‌ها از بین رفته و یا ترک خورده است. به تعویق انداختن شستشوی کامپوزیت نما می‌تواند باعث بروز مشکلات عمده‌ای نظیر  از بین رفتن کامل ویژگی های کیفیت آن باشد این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که با وجود آلاینده‌ها سطوح پرداخت شده ی کامپوزیت دچار دگردیسی شده و تبدیل به سطحی زشت ، کثیف و ویژگی های پیشبینی نشده میگردد. تا جاییکه مشاهده شده است در برخی از ساختمان های نما کامپوزیت ، عدم رسیدگی به نما و تاخیر طولانی در شستشوی آن ، مدیران مجموعه را وادار به تغییر اساسی نما و جایگزینی مصالح دیگری کرده است.

انواع گوناگون نماشویی

شستشوی نما اغلب با دستگاه واتر جت انجام می‌گیرد. اما برای شستشوی کامپوزیت نما موضوع شستشو کمی پیچیده تر شده و عملیات شستشو طی یک فرایند چند مرحله ای و با استفاده از شوینده های ویژه شستشوی کامپوزیت به انجام میرسد . به هر ترتیب به غیر از روش شستشوی نما ، نحوه دسترسی به نما و تسلط به کار موضوعی است که در دستیابی به نتیجه مطلوب اهمیت زیادی دارد . روش های دسترسی به نمای ساختمان عمداتا به چهار رش ممکن خواهد بود .

کار صنعتی با طناب که توسط افراد آموزش دیده و ماهر و تجهیزات و حرفه ای قابل انجام است

واتر جت کردن نما

استفاده از داربست برای نماشویی ، که اغلب در ساختمان های در دست اتمام و دارای داربست از آنها استفاده میشود.

استفاده از کلایمر یا همان (Suspended platforms) که انواع ریلی و یا پرتابل که شرایط استاندارد بهره برداری از آنها دارای استاندارد های سختگیرانه ای و پر هزینه ایست

استفاده از جرثقیل های تلسکوپب و دیگر اقسام بالابر ها ی نفری

استفاده از داربست به عنوان یکی از سخت‌ترین و پر خطر ترین روش های دستیابی به ارتفاع به حساب می آید . که به تجربه و احتیاط زیادی نیاز دارد. افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند باید تخصص کافی در این زمینه را داشته باشند. با این وجود بیشترین صدمات ناشی از کار در ارتفاع مربوط به سقوط از داربست گزارش شده است . با توجه به پیچیدگی های کار شستشوی کامپوزیت، استفاده از کلایمر و یا کار صنعتی با طناب از امنیت بالاتری نسبت به دو روش دیگر برخوردار است .

روش‌های مختلف نماشویی

از سه روش در شستشوی نما استفاده می‌شود که در ادامه توضیح مختصری در مورد هر کدام خواهیم داد.

روش اول: در این روش شستشو ی نما توسط جت آب انجام می‌شود و جرم و کثیفی سطحی با فشار آب و کندن زواید و لایه برداری سیستم واتر جت تامین میشود .

روش دوم: در این روش با استفاده از آب و سیلیس تمامی لکه‌ها و جرم‌های سخت را می‌توان زدود . روش سندبلاست کردن نما ، اگر چه استفاده فراوانی در نماشویی دارد ، اما مختصر آسیبی هم به نما ، خصوصا نماهای قدیمی مزین شده به سنگ و آجر وارد میکند.

روش چهرم : استفاده از آب یونیزه که اغلب برای شستشوی شیشه از ان استفاده شده و در ساختمان های نما شیشه ای که بطور پی در پی کار نماشویی انجام میدهند کاربرد دارد.

روش چهرم : در این روش از اسید برای از بین بردن چربی ها و دیگر زواید استفاده میشود و بدلیل آسیب های اکولوژیکی اغلب بعنوان آخرین راهکار  از آن استفاده میشود به این از نماشویی در اصطلاح اسیدشویی گفته میشود.

 

هزینه شستشوی نما ساختمان

هزینه و قیمت نماشویی به عوامل مختلفی بستگی دارد که به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اولین موضوع مهمی که وجود دارد ارتفاع ساختمان ، امکان بهرهبرداری از اسانسور و دسترسی راحت به بام و جایگاه فرود آویزکاران است. زیرا این موضوع در بحث قیمت‌گذاری موثر بوده و پس از مشخص شدن ارتفاع ساختمان و پارامتر هایی ازین دست سرعت کار و به تبع آن شاخص های قیمت گذاری تعیین میشود.

مساله دیگر داربست است. باید مشخص شود که برای شستن ساختمان مورد نظر، نیاز به داربست می‌باشد یا بدون آن نیز می‌توان عملیات نماشویی را انجام داد.

بحث سنگ مصرفی در نمای ساختمان نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که تاثیر بسزایی در تعرفه و قیمت نماشویی دارد.

میزان کثیفی و عمر سنگ نیز در تعیین میزان قیمت تاثیرگذار بوده و ترمیم سنگ نما را نیز باید در نظر بگیریم. در صورت تایید کارفرما می‌توان سنگ‌های بی‌کیفیت را کاملا ترمیم کرد.

پیچ رولپلاک نیز یک امر ضروری در شستشوی نما می‌باشد و قیمیتی که برای این موضوع در نظر گرفته می‌شود بسیار مقرون به صرفه است.

پس از حضور در محل و بررسی موارد گفته شده و همچنین میزان مواد لازم برای شست و شو، پروژه مربوطه با توافق میان طرفین آغاز می‌گردد.

از دیگر نکات حائز اهمیت در موضوع نماشویی وجود و در دسترس قرار داشتن آب و برق سه فاز در ساختمان مورد نظر است و اینکه آیا شرایط دسترسی به امکانات اساسی از جمله سیستم های الکتریکی طراحی شده و انشعابات آب برای استفاده پیمانکاران تا چه اندازه مهیاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *