خدمات شهری و استانداردهای ایمنی کار صنعتی باطناب -قسمت اول

این مقاله حاوی دستورالعمل های کاربردی بمنظور کنترل خطر های پیمانکاران پروژه های کارصنعتی باطناب (در حوزه خدمات شهری ) و روش های دسترسی با طناب تنظیم شده است . بطوریکه ضروریست تا علاوه بر مدیران پروژه های کار در ارتفاع  و پیمانکاران خدمات شهری کار در ارتفاع ، کارفرمایان گرامی نیز از مبانی آن مطلع بوده و از کلیات آن آگاه باشند .

استانداردهای کار در ارتفاع
کار صنعتی با طناب

کار صنعتی با طناب به طور فزاینده ای جایگزین داربست و دیگر روش های دسترسی به ارتفاع شده است و کار برروی نمای ساختمان ، از جمله  نماشویی ، بازسازی نما یا رنگ آمیزی نما  را به مراتب آسانتر ، کم هزینه تر و ایمن تر نموده است . تا جاییکه کار صنعتی با طناب به طور فزاینده ای جایگزین داربست و دیگر روش های دسترسی به ارتفاع شده است و کار برروی نمای ساختمان ، از جمله  نماشویی ، بازسازی نما یا رنگ آمیزی نما  را به مراتب آسانتر ، کم هزینه تر و ایمن تر نموده است . لذا با توجه به اینکه استانداردهای کار صنعتی با طناب در حوزه خدمات شهری در مقایسه با پروژه های صنعتی ، الزامات  و استانداردهای آسانتری دارد ، اما در همین حال رعایت این حد اقل ها در پروژه های خدمات شهری الزامی است . به همین ترتیب اگرچه مانوور های دسترسی  کار صنعتی با طناب برای نماشویی و دیگر خدمات شهری نمای ساختمان ، در مقایسه با کارکردهای صنعتی ، وسعت کمتری دارد، با این وجود لازم است که تمامی آویزکاران (اپراتورهای کار صنعتی با طناب) این حوزه، مهارت و تسلط  کافی را در استفاده درست از ابزار  و روش دسترسی کار صنعتی با طناب داشته و خطرات هر پروژه را بدرستی شناسایی کنند.

انتخاب روش دسترسی

اولین قدم در ارزیابی روش انجام کار هر پروژه  نماشویی ، تعیین روش مناسب دسترسی به نما است . به بیانی دیگر پاسخ به این سوال که ” آیا عملیات دسترسی با طناب برای پروژه حاضر مناسب قلمداد میشود یا نه !؟” گام اول خواهد بود .

برای یافتن پاسخ درست به یاد داشته باشید که معیار تصمیم گیری در مورد پروژهای مبتنی بر کار در ارتفاع، دستابی به ایمنی حد اکثری برای کارکنان و دیگر عوامل پروژه است. این بدان معنا است که اصولا امن ترین روش دسترسی ، باید انتخاب اول مان باشد . روش های با ایمنی بالاتر عموما شامل دستگاه های مکانیزه و روبات های تمیز کننده نما است . گاهی اوقات تمیز کردن نما از داخل ساختمان یا از طریق سکو های تعبیه شده برروی نما نیز ممکن خواهد بود . دستگاه های روباتیک نماشویی و یا دسترسی با تجهیزات پرتابل مانند دیرک تلسکوپی مجهز به برس مخصوص و آب یونیزه ، خطرات ناچیزی داشته و اغلب به کار با طناب ترجیح داده می شود. به طور کلی، مقوله  شناسایی خطر ، موثرترین عامل برای کنترل  و به حد اقل رساندن آن به حساب می آید . این شرایط زمانی محقق می شود که شما به یک سطح قابل قبول از مهارت های کنترل ریسک وقوف کامل پیدا کرده باشید. برای این منظور نگاهی داریم به الزامات عمومی برای یک سیستم کاری ایمن.

دسترسی از طریق کار صنعتی با طناب ، تنها باید در یک سیستم تعریف شده و امن مورد استفاده قرار گیرد .

عناصر یک سیستم امن عبارتند از :

 1.  طراحی عملیات اجرایی متناسب با شرایط  پروژه ، شامل ارزیابی خطر و نظارت بر اجرای درست طرح عملیاتی است
 2. استفاده از افراد آموزش دیده – با تجربه  و حائز توانایی های جسمانی و روانی کافی ( این ارزیابی ها تحت استانداردها و آزمون های خاصی انجام خواهد شد)
 3. انتخاب درست ابزار، بازدید ، نگهداری و مراقبت های حین انجام کار و دوره ای از تجهیزات و لوازم کارصنعتی با طناب .
 4. برنامه ریزی ، نظارت و کنترل روش انجام کار دریکایک مراحل اجرا ، شامل :
 1. استفاده درست و بموقع از تجهیزات کار( مانند بازدید های فنی از طناب و ابزار / تجهیزات – کارگاه ایمن- کلاه ایمنی طناب پشتیبان و عملکرد صحیح ابزار )
 2. شیوه های مقابله با شرایط اضطراری ( حضور نفر مهارت دیده و آماده کار نجات)
 3. حفاظت از اشخاص ثالث . انتخاب منطقه عملیات و کنترل تردد.

بقیه این نوشتار را در قسمت های بعد دنبال کنید

1 thought on “خدمات شهری و استانداردهای ایمنی کار صنعتی باطناب -قسمت اول

 1. Hello everybody.
  I apologize but likely of all this topic is already somewhere here and discussed, in the search I did not find anything unfortunately.
  Searched for information in worldwide network , blogs , sites, thematic and news sites, etc.
  Many googles and readers about nets . I’m not really understood where appeared visitors to my sites?

  P.S.
  Thank you very much
  You can reply to the mail: carltonkarlis@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *